Лудвиг Борхарт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лудвиг Борхарт (германски: Ludwig Borchardt, Берлин, 5 октомври 1863 - Париз, 12 август 1938 ) бил германски архитект и египтолог .

Портрет на Лудвиг Борхарт

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

Борхарт студирал архитектура, а подоцна и египтологија со Адолф Ерман. Во 1895 година отпатувал во Каиро и учествувал во создавањето на „Каталогот на Египетскиот музеј". Во 1907 година тој го основал германскиот археолошки институт или ДАИ во Каиро и бил директор таму, до 1928 година.[1]

Тој бил концентриран главно на Стариот Египет, односно оваа архитектура и започнал археолошки ископувања во Ахетон, каде што го открил студиото Скулптура Тутузис, каде што едно од неговите наводи е исто така познат биста на Нефертити, сега во Берлинскиот египетски музеј .

Дела[уреди | уреди извор]

  • Baugeschichte des Amontempels von Karnak (1905)
  • Die Annalen und die zeitliche Festlegung des Alten Reiches der ägyptischen Geschichte (1917)
  • Quellen und Forschungen zur Zeitbestimmung der Ägyptischen Geschichte, 3 volumes (1917-1938)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Borchardt, Ludwig“. Digitale Bibliothek - Münchener Digitalisierungszentrum. Посетено на 30 мај 2012.