Лох Лонг (Гори)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Лох Лонг

Лох Лонг (гелски: Loch Long) е морски лох на западното крајбрежје на Шкотска, во подрачјето на Шкотските Гори. Ова е популарно место а туризам и риболов.

Во близината се наоѓа замокот Елен Донан, кој стои на тромеѓето на Лох Лонг, Лох Дујх и Лох Алш. До него е сместено селото Дорни.

Наводи[уреди | уреди извор]