Прејди на содржината

Лох Лонг (Гори)

Координати: 57°17′28″N 5°30′0″W / 57.29111° СГШ; 5.50000° ЗГД / 57.29111; -5.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Лох Лонг

Лох Лонг (гелски: Loch Long) е морски лох на западното крајбрежје на Шкотска, во подрачјето на Шкотските Гори. Ова е популарно место а туризам и риболов.

Во близината се наоѓа замокот Елен Донан, кој стои на тромеѓето на Лох Лонг, Лох Дујх и Лох Алш. До него е сместено селото Дорни.

Наводи[уреди | уреди извор]