Лоберих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спомен зградата во Лоберих

Лоберих (германски: Lobberich) — село во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија, сместено во близина на холандската граница до градот Венло. Има население од околу 14.000 жители. Од 1970 година селото му припаѓа на градот Нететал.

Преглед[уреди | уреди извор]

Традиционалните индустрии се текстил и механички инженеринг, други производи од Лоберих ги вклучуваат Рокал железниичкото моделарство [1] и Ниедек кадифе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]