Калденкирхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калденкирхен
Градски дел во Нететал
Црква „Св. Клеменс“ во Калденкирхен
Црква „Св. Клеменс“ во Калденкирхен
Грб на Калденкирхен
Калденкирхен is located in Германија
Калденкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Фирзен
Град Нететал
Основни податоци
Површина 20,13 км2
Надм. височина 40 м
Население 9.640  (30 јуни 2013)
 - Густина 479 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. VIE
Пошт. бр. 41334
Повик. бр. 02153, 02157, 02158
Координати 51°19′0″N 6°17′0″E / 51.31667° СГШ; 6.28333° ИГД / 51.31667; 6.28333Координати: 51°19′0″N 6°17′0″E / 51.31667° СГШ; 6.28333° ИГД / 51.31667; 6.28333

Калденкирхен (германски: Kaldenkirchen; лимбуршки: Kaldekerke) — градски дел на општината Нететал во сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија во Германија, сместен во близина на холандската граница до градот Венло.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]