Прејди на содржината

Лице на девојка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лице на девојка
италијански: Volto di fanciulla
Творец Леонардо да Винчи
Година ок. 1483–1485
Димензии 18.1 см × 15.9 см
Место Кралска библиотека во Торино

Лице на девојка (италијански: Volto di fanciulla) ― цртеж со техника наречена сребрена точка која се изведува со сребрена жица или прачка на претходно приготвена хартија со бледо розе до сива боја чија кадифена површина потсетува на човечка кожа, на која со точни потези се остава траги од среброто, една од најтешките техники за цртање која не дозволува грешки при самото цртање, омилена техника на фиренцискиот сликар Леонардо да Винчи, сместен во Кралската библиотека во Торино.[1][2]

  1. „Volto di fanciulla (studio per il volto dell'angelo della 'Vergine delle Rocce')“ (италијански). Musei Reali Torino. Архивирано од изворникот на 2020-02-27. Посетено на 15 март 2022.
  2. De Felice, Antonietta (2014). „Leonardo da Vinci: Ritratto di fanciulla, presunto studio per il volto dell'angelo della 'Vergine delle Rocce'“. Во Griseri, Angela; Pollone, Eliana A. (уред.). Leonardo e i tesori del re (италијански). cat. no. 6. Turin: Biblioteca Reale. стр. 38. Посетено на 15 март 2022.