Мадона со каранфил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадона со каранфил
италијански: Madonna del Garofano
Творец Леонардо да Винчи
Година 1478–1480
Димензии 62 см × 47,5 см
Место Стара пинакотека, Минхен

Мадона со каранфил, наречена и Мадона со вазна или Мадона со Младенецот — слика на Леонардо да Винчи, создадена помеѓу 1478 и 1480 година. Од 1889 година се наоѓа во музејот Стара пинакотека,[1] а дотогаш била во приватна сопственост.

„Мадона дел каранфил“ се чини дека е создадена од Леонардо да Винчи во Вилата Монастеро во Варена на езерото Комо, на само два километри од Фиумелата, раскажана од Леонардо во неговиот Кодекс Атлантикус, специфичните форми на сводовите на прозорците се всушност идентично, исто колку и деталите за позадинските пејзажи.

Опис[уреди | уреди извор]

Централниот мотив е младата Дева Марија со своето голо бебе Исус во скутот. Марија седи и носи скапоцен накит. Во левата рака држи каранфил, што се толкува како симбол на исцелување. Лицата се осветлени додека предметите наоколу се потемни, на пример, каранфилот е во сенка. Младенецот гледа нагоре, додека мајката гледа надолу, така што нема контакт со очите. Портретот е сместен во просторија со два прозорци од секоја страна на централните фигури, на кои, со карактеристичната техника на Да Винчи - сфумато, е прикажан оддалечен предел.

Првично се мислело дека оваа слика ја насликал Андреа дел Верокио, но подоцна историчарите на уметност утврдиле дека сепак е дело на Да Винчи.

Мадона и Младенецот се вообичаен мотив во средновековната христијанска уметност. Оваа слика е единственото дело на Леонардо кое е постојано изложено во Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Room IV ("Italian Renaissance paintings"), Inventory No. 7779

Надворешни врски[уреди | уреди извор]