Лика Стојанова Беровска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лика Стојанова Беровска
Роден 1885
Струга
Починал 1955
Струга, ФНРЈ

Лика Стојанова Беровска, (Струга, 1885 - Струга, 1955) — македонска револуционерка, која учествувала во Илинденското востание. За време на НОБ во нејзиниот дом во Струга се одржувале состаноци на илегални дејци, се собирале лекови и лекувале ранети борци. Била активен курир меѓу окупираниот и ослободениот дел во Западна Македонија во текот на НОБ. Носителка на Илинденска споменица.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Личности од Македонија, П.Карајанов, Скопје, 2002

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "БЕРОВСКА, Лика Стојанова". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 148.