Лиза Боатин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лиза Боатин (родена на 3 мај 1997 година) е италијанска професионална фудбалерка која игра како лев бек за клубот од Серија А, Јувентус ФК и за женската репрезентација на Италија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во јули 2014 година, Боатин потпишала за Бреша.[1] Во ноември 2017 година, таа го постигнала својот прв гол за Јувентус, пенал против Рес Рома.[2] Таа забележала два настапи за Јувентус во 2018-2019 женската Лига на шампиони на УЕФА.[3] Таа играла за Јувентус во финалето на италијанскиот женски куп 2018-2019.[4] Во мај 2019 година, Боатин го продолжила договорот со Јувентус до 2021 година.[5] Таа била избрана за играч на сезоната на навивачите.[6] На 15 јули 2021 година, таа го продолжила договорот до 2023 година.[7] На 30 јануари 2022 година, Боатин постигнала гол директно од корнер во третата минута од судиското надополнување за да израмни 1-1 во натпреварот од Купот на Италија против Интер.[8] Во 2022 година, таа била најдобар женски фудбалер во Серија А.[9]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Боатин била капитен на Италија до 17 години на УЕФА шампионатот за жени до 17 години во 2014 година и на Светскиот куп на ФИФА до 17 години за жени во 2014 година. Италија У-17 била трета на двата настани, а Боатин постигнала гол во пенал рулетот на Светското првенство, додека Италија ја победила Венецуела У-17.[1]

Таа играла за Италија во два натпревари во квалификациите за Светското првенство на ФИФА за жени 2019 година.[3] Во мај 2019 година, таа била именувана во тимот за Светското првенство на ФИФА за жени 2019 година во Франција.[10] Таа била една од осумте играчи на Јувентус во тимот.[11]

По учеството на УЕФА за женско Евро 2022,[12] каде Италија била елиминирана во групната фаза, [13] Боаттин исто така била вклучена во последните натпревари од квалификациите за Светското првенство на ФИФА за жени 2023 година во Австралија и Нов Зеланд. На 6 септември 2021 година, таа го постигнала својот прв гол за италијанската сениорска репрезентација со удар од 22 јарди, додека ја запечати победата од 2:0 на домашен терен против Романија: благодарение на овој резултат, Аѕурите се здобиле со директни квалификации за вториот Светски куп. по ред за прв пат во нивната историја.[14]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Боатин е родена во Портогруаро, Венето, Италија.[1]

Боатин живее заедно со шведската фудбалерка Линда Сембрант во истополова врска.[15]

Почести[уреди | уреди извор]

 • Серија А: 2015–16
 • Копа Италија: 2015–16
 • Суперкуп на Италија: 2015, 2016 година
 • Серија А: 2017–18, 2018–19, 2019–20, 2020–21, 2021–22
 • Копа Италија: 2018–19,
 • Суперкуп на Италија: 2019, 2020-21, 2021-22
 • Серија А за најдобар фудбалер на годината: 2022 година[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Pettinati, Walter (13 July 2014). „LISA BOATTIN È UNA CALCIATRICE DEL BRESCIA“ (италијански). Архивирано од изворникот на 22 July 2014. Посетено на 25 May 2019.
 2. „Lisa Boattin: "Che emozione, la Juve" (италијански). Juventus TV. 11 October 2017. Архивирано од изворникот на 25 May 2019. Посетено на 25 May 2019.
 3. 3,0 3,1 „Lisa Boattin“. UEFA. Посетено на 25 May 2019.
 4. „Boattin: "Tranquille per la finale. La Juve mi ha cambiato la vita" (италијански). JuventusNews24.com. 26 April 2019. Архивирано од изворникот на 25 May 2019. Посетено на 25 May 2019.
 5. „Juventus Women, in sei rinnovano fino al 2021!“. Corriere dello Sport – Stadio (италијански). 22 May 2019. Архивирано од изворникот на 25 May 2019. Посетено на 25 May 2019.
 6. „2020-21 BWRAO Superlatives: The Best of the Best from Juventus Women's title-winning season“. SB Nation Juventus. 22 June 2021. Посетено на 22 June 2021.
 7. JuventusNews24, Redazione (2021-07-15). „Boattin rinnova con la Juventus Women: contratto fino al 2023“. Juventus News 24 (италијански). Посетено на 2021-07-18.
 8. „Boattin, gol olimpico al 93': la Juventus riprende l'Inter“. tuttosport.com (италијански). Посетено на 2022-02-01.
 9. 9,0 9,1 „Ecco tutti i vincitori del Gran Galà del Calcio 2022“ (италијански). Gran Galà del Calcio. 18 October 2022. Посетено на 18 October 2022.
 10. „Italy name Women's World Cup squad“. Football Italia. 24 May 2019. Архивирано од изворникот на 25 May 2019. Посетено на 25 May 2019.
 11. „Eight Juventus Women players make Italy's World Cup squad“. SB Nation. 24 May 2019. Архивирано од изворникот на 25 May 2019. Посетено на 25 May 2019.
 12. „Ufficializzata la lista delle 23 Azzurre che parteciperanno all'Europeo. Domani il via all'ultima fase del raduno“. Federazione Italiana Giuoco Calcio (италијански). 2022-06-26. Посетено на 2022-09-10.
 13. „L'Italia perde con il Belgio 1-0 e saluta l'Europeo, niente quarti di finale“. Federazione Italiana Giuoco Calcio (италијански). 2022-07-18. Посетено на 2022-09-10.
 14. „Gioia Mondiale: l'Italia batte la Romania e vola in Australia e Nuova Zelanda. Bertolini: "Siamo nella storia". Federazione Italiana Giuoco Calcio (италијански). 2022-09-06. Посетено на 2022-09-10.
 15. L-Mag.de: Das sind die 59 lesbischen Stars der Fussball-EM 2022 (German), July 2022

Надворешни врски[уреди | уреди извор]