Лидо (Белград)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лидо (српски: Лидо) е нестанбена урбана населба во Белград, главниот град на Србија . Се наоѓа во белградската општина Земун .

Локација[уреди | уреди извор]

Лидо се наоѓа на северниот врв на островот Голема војна, на Дунав . Тоа е всушност мала, зашилена песочна плажа без постојани жители, која покрива само мал дел од островот, бидејќи целиот остров Голема војна е заштитен со закон и урбанизацијата не е дозволена.

Одлики[уреди | уреди извор]

Името го добила по Лидо во Венеција и се развила како дива плажа, како алтернатива на многу популарната и официјална плажа и парк Ада Циганлија . И покрај тоа што беше многу популарен меѓу жителите на Земун, никогаш не успеа да се доближи до популарноста на Ада Циганлија. Плажата е мала, без надзор и без речиси никакви сместувања, освен неколку ресторани. До неа можеше да се дојде само со чамци до раните 2000-ти кога југословенската војска секое лето поставуваше понтонски мост . Организацијата на „Ехо фестивал“ на островот во почетокот на 2003 година помина катастрофално поради лошото време и финансиските малверзации на организаторите.

Веќе запуштената плажа Лидо ја доживеа најлошата судбина во 2006 година, за време на катастрофалните поплави . Она малку од инфраструктурата што постоеше таму беше измиено од Дунав. Плажата не беше вратена во претходната состојба, таа година не беше поставен понтонскиот мост и останаа само два брода за превоз на луѓе до островот. Како резултат на сето тоа, наместо 10.000 луѓе кои дневно го посетувале Лидо во претходните години, во 2006 година немало повеќе од 200–300. За летото 2007 година Лидо конечно беше подготвено за посетителите и мостот е повторно поставен. Дополнителни подобрувања претходеа на сезоната 2008 година. Просторот на брегот и зелениот појас околу Лидо беше исчистен и уреден и за прв пат беше поставена спасителна служба на плажата, како и полициска патрола и бродска брза помош .[1] Наместо мост, беше организиран само пристап со брод, од двете страни на Земун и Дорќол (централен Белград).[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. D.Mojić (2008-07-03). „Počelo leto na Lidu "Summer at Lido began")“. Glas Javnosti (српски). Посетено на 2008-08-16. Надворешна врска во |work= (help)
  2. „Sezona na Lidu od sutra“. Politika (српски). 2008-07-01. стр. 24.

44°50′22″N 20°25′29″E / 44.83944° СГШ; 20.42472° ИГД / 44.83944; 20.4247244°50′22″N 20°25′29″E / 44.83944° СГШ; 20.42472° ИГД / 44.83944; 20.42472