Лечва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лечва
Red Lechwe in the Okavango.jpg
Возрасни лечви
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Парнокопитни
Семејство: Шуплороги
Род: Блатни јарци
Вид: Лечва
Биномен назив
Kobus leche
Греј, 1850
Подвидови
Распространетост на лечва

Мочурушна антилопа или лечва („Kobus leche“) е антилопа пронајдена во мочуриштата во јужна централна Африка. Мочурушната антилопа, јаде треви и водни растенија што се наѕираат од водата, а ја следи површината на водата на поплавените низини и во мочурштата. Вешто плива и се собира во големи стада. Мажјаците се борат, а победникот се пари со многу женки. Влакното од горната страна на телото е од костенливо до црно, а од долната страна бело.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IUCN SSC Antelope Specialist Group (2017 г). Kobus leche. „The IUCN Red List of Threatened Species“ (IUCN) том  2017: e.T11033A50189021. doi:10.2305/IUCN.UK.2017-2.RLTS.T11033A50189021.en. http://www.iucnredlist.org/details/11033/0. посет. 12 јануари 2018 г.  Database entry includes a brief justification of why this species is of Near Threatened.