Леонтиј II Ерусалимски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леонтиј II Ерусалимски
Λεόντιος Β΄ Ιεροσολύμων
Патријарх на Ерусалим
Saint Leontios 15th c icon.jpg
ЦркваЕрусалимска патријаршија
Службата завршила1190
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Ерусалим

Леонтиј II Ерусалимски (грчки: Λεόντιος Β΄ Ιεροσολύμων) бил византиски православен свештеник, патријарх на Ерусалимската Православна црква во периодот од 1170 до 1190 година.

Леонтиј бил роден во градот, Тивериопол, денешна Струмица, Македонија. Тој бил последниот прогонет православен патријарх на Ерусалим кој бил прогонет во Константинопол, бидејќи самиот град се наоѓал во рацете на крстоносците,

Тој е автор на 14 догматични тома на Светата Тројца.