Прејди на содржината

Ла Монте Јанг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ла Монте Торнтон Јанг (роден на 14 октомври 1935) е американски авангарден композитор, музичар и уметник.

Јанг е општо познат како прв минималистички композитор.[1] Неговите дела се сметаат за најзначајни и најрадикални во пост-воената авангарда, експерименталната и современата музика. Јанг е важен поради неговиот придонес во создавањето на стилот drone music. Неговите прото-флуксус и минималистички композиции ја ставаат под прашање природата и дефиницијата за музика и перформансот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Strickland 2001.