Лахта центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лахта центар
Лахта центр
Saint Petersburg Lakhta center.jpg
јули 2018
Поранешни називиGazprom Tower, Okhta Center
Општи податоци
МестоЛахта, Санкт Петербург
ЗемјаРусија
Координати59°59′13.7″N 30°10′37.3″E / 59.987139° СГШ; 30.177028° ИГД / 59.987139; 30.177028Координати: 59°59′13.7″N 30°10′37.3″E / 59.987139° СГШ; 30.177028° ИГД / 59.987139; 30.177028
Почната2012
Завршена2019
Трошок за изградбаUS$1.77 милијарди[1]
СопственикGazprom Neft
Висина462 м (1,516 ст)
Технички податоци
Катови87
Лифтови40[2]
Проектирање и изградба
АрхитектRMJM (until 2011), Gorproject
Архит. бироRMJM (until 2011), Gorproject[3]
Главен изведувачRönesans Holding

Лахта центар (руски: Ла́хта це́нтр) е 87-катен облакодер кој се наоѓа во Лахта во Санкт Петербург, Русија. Со висина од 462 метри, Лахта центарот е највисока зграда во Русија, највисока зграда во Европа, и 13. највисока зграда во светот.[4][5][6][7] Лахта центарот исто така е втора највисока структура во Русија и Европа, после Останкинската кула во Москва.[8]

Времеплов од изградбата[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]