Останкинска кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Останкинска кула
Останкинская телебашня
Ostankino Tower in August 2012
Карта
Рекордна висина
Највисока на светот од 1967 до 1974[I]
ПретходнаЕмпаер Стејт Билдинг
ПовисокаВаршавски предаател
Општи податоци
Видвидиковец, телекомуникации, туризам
МестоМосква, Русија
Координати55°49′11″N 37°36′42″E / 55.81972° СГШ; 37.61167° ИГД / 55.81972; 37.61167Координати: 55°49′11″N 37°36′42″E / 55.81972° СГШ; 37.61167° ИГД / 55.81972; 37.61167
Почната1963
Завршена1967
СопственикРуска радиотелевизиска предавателска мрежа
Висина
Антена540.1 м
Покрив385,4 м
Последен кат540 м
Технички податоци
Катови120 (equivalent)
Подна површина15.000 м2
Лифтови11[1]
Проектирање и изградба
АрхитектНиколај Никитин
Наводи
[2][3]

Останкинска кула или Останкинска телекула (руски: Останкинская телебашня) — радиотелевизиска кула во Москва, Русија. Висока е 540 метри и во времето кога била изградена во 1967. била највисоката градба во светот, сѐ до 1975 г. кога ја надминала кулата „ЦН“ во Торонто.

Поради застарената електрика и електроника, како и нередовното одржување, во кулата на двапати избивал пожар, во 2000. и во 2007. Особено пожарот од 2000 направил голема штета и однел 3 жртви.[4][5]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]