Лариса Рејснер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лариса Рејснер
Роден(а)1 мај 1895(1895-05-01)
Лублин, Полска
Починал(а)9 февруари 1926(1926-02-09) (воз. 30 г.)
Москва
НационалностРусинка
Познат(а) поБолшевички револуционерен лидер, член на Црвената армија, воспитувач, дипломат, шеф за разузнавање

Лариса Михајловна Рејснер (1 мај 1895 - девруари 9, 1926) била руска писателка.[1] Таа е најдобро позната по нејзините лидерски улоги на страната на болшевиците во Руската граѓанска војна која ја проследи Октомвриската револуција.

Таа стана член на болшевичката партија во 1918 година. За време на Граѓанската војна, таа беше војник и политички комесар на Црвената армија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Free Dictionary entry
  2. Radek, K. (1977) "Larissa Reisner" In Reissner, L. Hamburg At the Barricades and Other Writings of Weimar Germany London: Pluto pg.191