Лапонски универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лапонски универзитет
Lapin yliopisto
Lapland University.png
ВидДржавен
Основан1979
РекторПроф. Анти Сивајарви
Административен кадар
647
Додипломци5100
Постдипломци345
МестоРованиеми, Финска
66°29′07″ N; 25°42′54″ E / 66.4853° СГШ; 25.7149° ИГД / 66.4853; 25.7149Координати: 66°29′07″ N; 25°42′54″ E / 66.4853° СГШ; 25.7149° ИГД / 66.4853; 25.7149
ПрипадностАрктички универзитет
www.ulapland.fi

Лапонскиот универзитет се наоѓа во градот Рованиеми, Финска. Бил основан во 1979 година. Лапонскиот универзитет е најсеверниот универзитет во Европската Унија.

Универзитетот е поделен на четири факултети:

  • Факултет за уметност и дизајн
  • Факултет за образование
  • Правен факултет
  • Факултет за општествени науки

Покрај факултетите, тука е и Арктичкиот центар кој е посветен на арктичките студии и истражувања. Европската унија планирала резолуција за Арктичката стратегија за ЕУ. Резолуцијата вклучува ставови што следуваат по основањето на Информативниот центар на ЕУ за Арктикот како мрежно претпријатие со постојана канцеларија во Рованиеми на Лапонскиот универзитет.

Конечно, постои подединица наречена Институт за бизнис и туризам; порано тоа било факултет, но е вклучено во рамките на Факултетот за општествени науки.

Ректори[уреди | уреди извор]

  • Еско Риепула 1979–2006 година
  • Маури Ила-Котола 2006–2019 година
  • Анти Сивајарви 2019–

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

  • Лиса Ранталаихо (р. 1933), социолог
  • Пига Кескитало (р. 1972), лапонски политичар и академик
  • Катри Кулмуни (роден 1987 година), политичар, поранешен водач на Средишната партијата и министер за финансии

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]