Лавот од Јанина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лавот од Јанина
АвторСтојан Христов
ЗемјаСАД САД
Јазиканглиски
Жанрроман
ИздавачМодерн ејџ букс
Издадена
1941
Медиумпечатено издание

Лавот од Јанинароман напишан од Стојан Христов. Целосното име на романот е: Лавот од Јанина, наратив заснован на животот на Али-паша Јанински, тиранин на Грција и Албанија.[1]

Главата на Али-паша му ја покажуваат на султанот Махмут II - литографија од Јохан Непомук Гајгер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stoyan Christowe (1898-1995) Books "vermonthistory", Retrieved 31.01.2017