Прејди на содржината

Куќата Гунебо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќата Гунебо, мај 2003 година
Јужната фасада со водена боја од Јустус Фридрих Вајнберг, околу 1830 година.

Куќата Гунебо (шведски: Gunnebo slott) е замок сместен надвор од Гетеборг, во општина Молндал, Шведска.

Историја[уреди | уреди извор]

Имотот се состои од главна зграда од крајот на 18 век, изградена од трговецот Џон Хол и нацртана од градскиот архитект Карл Вилхелм Карлберг во неокласична архитектура. Сите цртежи и идејни планови се чуваат и преку нив се вршат реконструкции и реновирање на згради и градини од 1990-тите. Денес, Гунебо е еден од најкомплетните имоти во Шведска од 18 век.

По смртта на Џон Хол во 1802 година, куќата ја наследил неговиот син Џон Хол Јуниор. Синот го загубил семејниот трговски бизнис поради рецесијата за време на Наполеоновите војни и семејството го продале Гунебо и целиот мебел. Последниот приватен сопственик, бароницата Хилда Спар, починала во 1948 година. Ентериерот од 18 век е пресоздаден во 1950-тите, кога општината Молндал го купила имотот. Неколку оригинални делови мебел биле вратени во Гунебо во текот на 20 век. Денес тоа е музеј и рекреирана куќа од 18 век.

Гунебо има една од најдобрите и најдобро зачуваните барокни градини во Шведска. Околу нив се наоѓа пејзажна градина помеѓу езерата Стенсјон и Радасјон. Имотот е културен резерват од 2003 година, а главната зграда е наведена од 1963 година.

Забележителни гости[уреди | уреди извор]

И кралот Густав III од Шведска и Марија Тереза од Франција го посетиле семејството Хол во Гунебо. Тие го поздравиле и венецуелскиот револуционер Франциско де Миранда . Кралот Густав V ја посетил Хилда Спар во Куќата на почетокот на 20 век. Во јуни 2001 година гостите на самитот на ЕУ во Гетеборг, меѓу кои и американскиот претседател Џорџ Буш, ја посетиле куќата Гунебо.

Денес[уреди | уреди извор]

Парковите се отворени за јавноста, а внатрешноста на Куќата може да се види со турнеја со водич. Во текот на годината за посетителите се нудат тури со водич, а има и продавница и ресторан. Секое лето во градините се одржува театар на отворено.

Галерија[уреди | уреди извор]