Купола А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купола А
Купола Аргус
Купола А на интерактивна карта

Највисока точка
Надм. вис.4093 м
Истакнатост1639 м
Заведена какоУлтра
Координати80°22′S 77°21′E / 80.367° ЈГШ; 77.350° ИГД / -80.367; 77.350Координати: 80°22′S 77°21′E / 80.367° ЈГШ; 77.350° ИГД / -80.367; 77.350
Друго имеКупола Аргус
Географија
МестоАнтарктик

Купола А или Купола Аргус е највисоката ледена купола на Антарктичката Висорамнина, кој се наоѓа 1.200 км во внатрешноста. Се смета дека е најстудено природно место на Земјата, со температури кои се верува дека достигнуваат −90 to −98 °C (−130 to −144 °F). Се наоѓа во близина на центарот на Источен Антарктик, приближно на половина пат помеѓу огромната ледничка позиција на Ледникот Ламберт и географскиот Јужниот Пол, во рамките на Австралиско барање[1].

Опис[уреди | уреди извор]

Куполата Аргус се наоѓа на масивната Ледена покривка на источниот Антарктик и е највисоката ледена карактеристика на Антарктикот. Dome A е возвишена ледена проминенција, највисокиот покрив на Антарктичката Висорамнина, а височината визуелно не се забележува. Под оваа огромна купола, под најмалку 2.400 метри ледена покривка, се наоѓа Планинскиот венец Гамбурцев, со големина колку европските Алпи.

Името „Купола Аргус“ е дадено од Институтот за истражување на поларните Скот Скот од грчката митологија. Аргус кој што го изградил бродот Арго, во кој Јесон и Аргонаутите патувале по Колхида во потрага по Златно руно.

Оваа локација е една од најсушните локации на Земјата и добива 1 to 3 cм (0.4 ин to 1.2 ин) снег годишно. Поради ова, како и мирното време, оваа локација е одлична локација за добивање ледено јадро примероци за истражување на минатите клими. Температурите во Dome Скоро секоја зима паѓаат под −80 °C (−112 °F).

Истражување[уреди | уреди извор]

Деталите за морфологијата на оваа карактеристика беа утврдени со воздушната радио ехо програма SPRI-NSF-TUD помеѓу 1967 и 1979 година.

Во јануари 2005 година, тим од кинеската национална истражувачка експедиција на Антарктикот (CHINARE) помина 1,228 kм (4,029,000 ст) од Zhongshan Station до Dome A и ја лоцираше највисоката точка на ледената покривка (4,093 м (13,428 ст) надморска височина) со GPS истражување на 80°22′S 77°21′E / 80.367° ЈГШ; 77.350° ИГД / -80.367; 77.350 на јануари 18. Оваа точка е блиску до едниот крај на издолжениот гребен (околу 60 kм (200,000 ст) долг и 10 kм (33,000 ст)), кој е главен мраз подели и има висинска разлика по должина од само неколку метри. Автоматска метеоролошка станица (AWS) беше распоредена на Dome A, а втората станица беше инсталирана приближно на половина пат помеѓу врвот и брегот на местото наречено Eagle (76°25′S 77°01′E / 76.417° ЈГШ; 77.017° ИГД / -76.417; 77.017, 2830 m надморска височина). Овие AWS се управувани како дел од тековната соработка помеѓу Кина и Австралија и вклучуваат трет AWS (LGB69) на 70°50′S 77°04′E / 70.833° ЈГШ; 77.067° ИГД / -70.833; 77.067, 1,854 м (6,083 ст) надморска височина, која работи од јануари 2002 година. Станицата во Dome A се напојува од соларни ќелии и дизел гориво и бара годишно сервисирање и полнење гориво.

Екстремни температури[уреди | уреди извор]

Најстудената температура на воздухот забележана од топломерот во Dome A од јануари 2005 година беше −825 °C (−1,453 °F) во јули 2005 година. Ова можеби е надминато со непотврдено отчитување на −827 °C (−1,457 °F) во јуни 2019 година. најниска површинска температура измерена досега на површината на Земјата ({ {convert|−93.2|C}}) е снимен со сателит на 10 август 2010 година, помеѓу Купола Аргус и Купола F.Анализата на сателитски податоци и атмосферски модели покажува дека Купола F, кој се наоѓа 144 kм (472,000 ст) југоисточно од Купола А, е потенцијално уште подобра локација за побарајте ги најниските температури на Земјата.

Опсерваторија[уреди | уреди извор]

Поларниот истражувачки институт на Кина распореди роботска опсерваторија наречена PLATO (ПЛАТО Опсерваторија) на куполата во јануари 2008 година.ПЛАТО беше проектиран и изграден од Универзитетот на Нов Јужен Велс, Сиднеј, Австралија за да обезбеди платформа од која може да се спроведат астрономски набљудувања и тестирање на локацијата. Различни институции од Австралија, САД, Кина и Обединетото Кралство обезбедија инструменти кои беа распоредени со ПЛАТО, овие инструменти ги вклучуваа веб-камерите CSTAR, Gattini, PreHEAT, Snodar, Nigel и ПЛАТО.

Институтот за далечински апликации, Кинеската академија на науките воспостави систем за набљудување базиран на безжична мрежа наречена Dome A-WSN на куполата во јануари 2008 година.

Кунлун станица, третата кинеска станица на Антарктикот, беше поставена на куполата на 27 јануари 2009 година. Досега Антарктикот Кунлун Станицата е погодна како летна станица, но има планови да се развие дополнително и да се изгради аеродром во близина за да се олесни сервисирањето, бидејќи не е достапно со хеликоптер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]