Кунта Кинте (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Остров Кунта Кинте
Назив според описот на списокот
River gambia galleryfull.jpg
James Island in 2004

Вид Културолошко наследство
Критериуми iii, vi
Навод 761
Регион по УНЕСКО Африка
Координати 13°19′02.87″ СГШ 16°21′41.06″ ЗГД / 
Запис
Прогласено 2003 (27.. заседание)

Остров Кунта Кинте, порано Остров Џејмсостров на реката Гамбија, 30 километри од сливот на реката во близина на селото Џуфуре во Гамбија. Тврдината Џејмс е лоцирана на островот. Се наоѓа на околу 3 километри од историската населба Албреда на северниот брег на реката.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]