Кунта Кинте (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остров Кунта Кинте
светско наследство на УНЕСКО
River gambia galleryfull.jpg
James Island in 2004
КритериумКултуролошко наследство: iii, vi
Навод761
Запис2003 (27. заседание)
Координати13°19′03″ N; 16°21′41″ W / 13.317464° СГШ; 16.361407° ЗГД / 13.317464; -16.361407Координати: 13°19′03″ N; 16°21′41″ W / 13.317464° СГШ; 16.361407° ЗГД / 13.317464; -16.361407
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Гамбија" does not exist|250px|Кунта Кинте (остров) во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Гамбија" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: 500%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположба на во Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Гамбија" does not exist

Остров Кунта Кинте, порано Остров Џејмсостров на реката Гамбија, 30 километри од сливот на реката во близина на селото Џуфуре во Гамбија. Тврдината Џејмс е сместена на островот. Се наоѓа на околу 3 километри од историската населба Албреда на северниот брег на реката.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]