Прејди на содржината

Кундинамарка (департман)

Координати: 4°36′N 74°5′W / 4.600° СГШ; 74.083° ЗГД / 4.600; -74.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Департман Кундинамарка
Departamento de Cundinamarca
Департман
Знаме на Департман КундинамаркаГрб на Департман Кундинамарка
Гесло: Cundinamarca Corazón de Colombia
(Spanish: Кундинамарка, срцето на Колумбија)
Химна: Himno de Cundinamarca
Кундинамарка и Богота во црвено
Кундинамарка и Богота во црвено
Топографија на департманот
Топографија на департманот
Држава Колумбија
РегионАндејски регион
ОснованЈуни 15, 1857
Главен градБогота
Управа
 • ГувернерХорхе Емилио Реј Анхел
(2016-2019)
Површина[1][2]
 • Вкупна22.623 км2 (8,735 ми2)
Ранг17ти
Население (2018)[3]
 • Вкупно2,919,060
 • Ранг4ти
 • Густина0,00.013/км2 (0,00.033/ми2)
Час. појасUTC-05
ISO 3166CO-CUN
Провинции15
ИЧР (2017)0.756[4]
висок · 9ти
Мреж. местоOfficial website

Департманот Кундинамарка (Departamento de Cundinamarca, Шпански изговор: kundinaˈmaɾka е еден од департманите во Колумбија. Неговата површина зафаќа 22,623 square kilometres (8,735 ми) (не вклучувајќи го главниот град) и има население од 2.919.060 жители заклучно со 2018 година. Создаден е на 5 август 1886 година под уставните услови претставени истата година. Кундинамарка се наоѓа во центарот на Колумбија.

Главен град на Кундинамарка е Богота, главниот град на Колумбија. Ова е посебен случај меѓу колумбиските оддели, бидејќи Богота не е легално дел од Кундинамарка, но сепак е единствениот оддел што има капитал одреден со Уставот (ако главниот град некогаш се преместуваше, требаше уставна реформа да се дојде до тоа, наместо едноставна уредба донесена од Собранието на Кундинамарка). Во пописите, населението во Богота и Кундинамарка се табеларно одделно; во спротивно, населението во Кундинамарка би изнесувало над 10 милиони.

Ентитет Популација Површина (км²) Површина (квадратни милји) Густина (на км²) Густина (по квадратни милји). )
Кундинамарка (без Богота) 2.919.060 22,623 8.735 129 334
Богота 7.412.566 1.587 613 година 4.671 12.092
Кундинамарка и Богота 10.331.626 24.210 9.348 427 година 1.105

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на Кундинамарка потекнува од Кунтур марка, домороден израз, веројатно потекнува од Кечуан и значи „гнездо на кондор“.[5][6][7]

Географија[уреди | уреди извор]

Повеќето од Кундинамарка е на Источна Кордиера (Cordillera Oriental), јужно од Бојака, граничи со реката Магдалена на запад, стигајќи долу во сливот на реката Ориноко на исток, и се граничи со Толима на југ. Главниот град Богота е речиси целосно опкружен со територијата на Кундинамарка и е формиран со „длабење“ на Кундинамарка. Поради оваа и други промени на границата, сегашниот департман на Кундинамарка е многу помал од првобитната големина.

Демографија и етнографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19731.125.642—    
19851.512.928+34.4%
19931.875.337+24.0%
20052.280.037+21.6%
20182.919.060+28.0%

Општини со над 50.000 жители[уреди | уреди извор]

Позиција на населението во општината[уреди | уреди извор]

Ранг Град или општина Жители

(1985)

Жители

(1993)

Жители

(2005)

Жители

(2015)*

Жители

(2020)*

1 Соача 132.758 254.625 401.996 511.262 567.546
2 Фусагасуга 63.886 82.003 108.949 134.523 147.631
3 Факататива 55.324 75.711 107.443 132.106 144.149
4 Зипаквира 60.202 75.166 101.562 122.347 132.419
5 Чиа 38.862 55.742 97.907 126.647 141.917
6 Гирардот 81.019 90.904 97.889 105.085 107.796
7 Москера 16.505 22.250 63.237 82.750 93.461
8 Мадрид 33.795 42.584 62.436 77.627 85.090
9 Фунза 31.366 41.119 61 391 75.350 82.321
10 Кајика 23.618 31.316 45.391 56.875 62.713
Извор: Проекција ДАНЕ [8]

Според последниот попис спроведен во 2005 година, во Кундинамарка живеат 2.280.037 луѓе, со исклучок на 6.776.009 од главниот град Богота. Резултатите се:

 • Белци и местизо (96,28%): Местизо е мешана европско-американска крв. Метрополитенската област во Богота има историја на европска (не ограничена само на шпанска) и друга латиноамериканска имиграција.
 • Црнци или Афро-Колумбијци (3,33-3,37%)
 • Домородни/Америндијци (0,31-0,34%)
 • Роми (Гитанос или Цигани) (0,01%)
 • Источноазијци (0,01%), често со кинеско потекло. Во овој департман живеат околу 25.000 кинеско-колумбијци.

Градот Богота и општините Соача, Ла Калера, Котa, Чија, Мадрид, Фунца, Москера, Фусагуасуга, Факататива и Зипакира формираат една метрополитенска област.

Важни градови[уреди | уреди извор]

Кундинамарка е составена од 116 општини, од кои шест бележат население со над 100.000 жители и може да се сметаат за градови: Соача, Фусагасуга, Гирардот, Факататива, Зипакира и Чија, додека округот Богота е во категоријата главен град.

Езерото Чисака на Сумапаз Парамо
 • Метрополитенска област Богота: Ги опфаќа градовите Соача, Факататива, Чија, Мадрид, Фунза и Москера, меѓу другите. Активностите се центрирани во индустрискиот сектор. Активноста на недвижнините е важна особено во предградијата поблиску до Богота: Чија, Ла Калера и Токанципа .
 • Гирардот : На крајниот југозапад и на граница со департманот Толима, е главен град на провинцијата Алто Магдалена. Нејзината главна економска активност е трговија, како резултат на големата туристичка динамика и нејзината близина со големите земјоделски области на Толима. Има колеџ и важни саеми и настани.
 • Фусагасуга се наоѓа помеѓу Богота и Гирардот и е на еден час од секој град. Главен град на провинцијата Сумапаз, тој е важен фокус на земјоделскиот маркетинг и регионалните услуги, истакнувајќи се како образовен град со голем универзитет и зголемен тренд на население. Неговата економија е главно насочена кон трговија и земјоделски маркетинг, со значително производство на украсни растенија и цвеќиња за извоз, за кои е познат како градинарски град на Колумбија.
 • Зипакира: И покрај тоа што е дел од метрополитенската област на Богота, таа успеа да се постави како еден од најважните центри на индустријата за рударство на сол во Колумбија. Нејзината економија е насочена кон трговија и услуги.

Други поголеми градови се Убате поради високото производство на добиток и млечни производи. Гвадуас, е важен културен центар. Чоконта и Фред се земјоделски центри.

Провинции[уреди | уреди извор]

Кундинамарка има 15 провинции и и главниот град (Богота), кој истовремено дејствува како главен град на Република, главен град на департманот и одделно управуван округ (или оддел) сам по себе.

Долина на Субахок во провинцијата Западна Савана
 1. Алмеидас
 2. Горна Магдалена (Alto Magdalena)
 3. Долна Магдалена (Bajo Magdalena)
 4. Гуалива
 5. Гуавио
 6. Централна Магдалена (Magdalena Centro)
 7. Медина
 8. Источна
 9. Рионегро
 10. Централна Савана (Sabana Centro)
 11. Западна Савана (Sabana Occidente)
 12. Соача
 13. Сумапаз
 14. Текуендама
 15. Убате

Туризам[уреди | уреди извор]

 • Водопади Ла Корера (Еден од највисоките водопади во светот)
 • Кукунуба
 • Солена катедрала Зипакира (Катедрал де Сал)
 • Ембалс де Томине
 • Салто де Теквендама
 • Лагуна де Гватавита
 • Парамо де Чингаза

Спорт[уреди | уреди извор]

Департманот е дом на кошаркарскиот тим Кондорес де Кундинамарка, кој ги игра своите домашни натпревари во Колисео де ла Луна во Чија .

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Поштенски марки на Кундинамарка
 • Altiplano Cundiboyacense

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Departamento: Datos generales: Límites“ (шпански). Gobernación del Cundinamarca. Архивирано од изворникот на 24 January 2013. Посетено на 16 February 2013.
 2. Kline, Harvey F. (2012). „Cundinamarca, Department of“. Historical Dictionary of Colombia. Scarecrow Press. стр. 157. ISBN 978-0-8108-7813-6.
 3. „DANE“. Архивирано од изворникот на November 13, 2009. Посетено на February 13, 2013.
 4. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
 5. Diccionario de la Lengua Española. http://dle.rae.es/?id=OMLt42i%7COMn573a Consulta el 24-05-2015.
 6. Diccionario de la Lengua Española. http://dle.rae.es/?id=OT28kUW Consulta el 24-05-2015.
 7. Acosta, Joaquín (1848). „Extensión y limites del territorio de los Chibchas ó Muíscas“. Compendio Histórico-Descubrimiento y colonización de la Nueva Granada en el siglo décimo-sexto (шпански). Biblioteca Virtual de la Biblioteca Luis Ángel Arango. Архивирано од изворникот на 2017-12-27. Посетено на 18 April 2012.
 8. Projections 1985-2020. Bogotá: DANE. 12 May 2011. Посетено на 30 July 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]