Прејди на содржината

Кула (Лерин)

Координати: 40°46′31″N 21°24′36″E / 40.7753° СГШ; 21.41° ИГД / 40.7753; 21.41
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула
Κούλα
Карта
МестоЛерин
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°46′31″N 21°24′36″E / 40.7753° СГШ; 21.41° ИГД / 40.7753; 21.41
Видтврдина
Историја
Раздобједоцна антика и среден век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаделумно зачувана
Прогласено заспоменик на културата

Кула (грчки: Κούλα) — доцноантичка и средновековна тврдина над градот Лерин, Егејска Македонија.[1][2][3][4]

Тврдината се наоѓа на ридот Свети Пантелејмон јужно од градот, на висорамнина која доминира над Леринското Поле. На висорамнината има параклис „Св. Пантелејмон“, изграден во XX век. Ова подрачје е оградено со ѕидини од чакал и малтер, зачувани до висина од 1 м. Ѕидините и откриената керамика укажуваат на тоа дека тврдината датира од доцната антика и средновековието. Тврдината е истражувана од истакнатите археолози Николаос Пападакис и Антониос Керамопулос.[2]

Кула е прогласена за историски споменик во 1995 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Голема кула — поранешна османлиска кула во градот
  • Мала кула — одбренбена кула од XIX век, денес во срушена состојба, но прогласена за споменик на културата

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/58107/1335/5-1-1995 - ΦΕΚ 157/Β/7-3-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2023-02-27. Посетено на 20 октомври 2014.
  2. 2,0 2,1 „11η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων“ (PDF). Αρχαιολογικόν Δελτίον (грчки). Αθήνα: Υπουργείο Πολιτισμού. Τόμος 49 (1994), Χρονικά Β'2: 576. 1999. ISSN 0570-622Χ. Архивирано од изворникот (PDF) на 10 мај 2018.
  3. „Αρχαιολογικοί Χώροι“. Εταιρία Τουρισμού Δυτικής Μακεδονίας. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 24 јули 2020.
  4. „Η Ελληνιστική Πόλη της Φλώρινας“. Δήμος Φλώρινας. Посетено на 24 јули 2020.