Кула (Јанаково)

Координати: 40°39′36″N 22°04′26″E / 40.66° СГШ; 22.0738° ИГД / 40.66; 22.0738
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула
Κούλα
Карта
МестоЈанаково, Негушко
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°39′36″N 22°04′26″E / 40.66° СГШ; 22.0738° ИГД / 40.66; 22.0738
Историја
Раздобјеосманлиско
Белешки за наоѓалиштето
Состојбазачувана
Прогласено заспоменик на културата

Кула (наречена и Јанакова кула или Драгаца; грчки: Κούλα, Δραγάτσα) — станено-одбранбена градба од османлиско време кај селото Јанаково, Негушко, во североисточните пазуви на планината Каракамен.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Кулата се наоѓа јуогисточно од Јанаково, на поседот на винаријата „Кир Јани“. Изградена е во османлиско време. Има три ката, од кои првите два се изѕидани со правоаголни камења, а третиот е бондручен.[1]

Во 1985 г. кулата е прогласен за споменик на културата.[1] Денес е реставрирана. Служи за домување и стои на грбот на винаријата.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „ΥΑ ΥΠΠΕ/ΔΙΛΑΠ/Γ/2113/43532 π.ε/11-4-1985 - ΦΕΚ 244/Β/2-5-19852“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2023-03-01. Посетено на 30 јуни 2018.
  2. „Οινο… περιπέτειες: Γιαννακοχώρι“. Newline – εκδόσεις, sorbet, import, oinothiki. Посетено на 30 јуни 2018. no-break space character во |publisher= во положба 8 (help)
  3. „Το Greekcellar.gr στο Κτήμα Κυρ-Γιάννη για τις Ανοιχτές Πόρτες“. Το Greekcellar.gr. Архивирано од изворникот на 2023-03-01. Посетено на 30 јуни 2018.