Крпливник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крпливник
Krplivnik
Поглед на Крпливник
Крпливник is located in Slovenia
Крпливник
Крпливник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°48′39.7″N 16°19′1.9″E / 46.811028° СГШ; 16.317194° ИГД / 46.811028; 16.317194
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаХодош
Површина
 • Вкупна5,6 км2 (2,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000232000000232 м
Население (2020)
 • Вкупно82
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9205

Крпливник (словенечки: Krplivnik) — населба во Општина Ходош во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.