Ходош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ходош
Hodoš
Поглед на Ходош
Грб на Ходош
Ходош is located in Slovenia
Ходош
Ходош
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°49′42.5″N 16°19′26″E / 46.828472° СГШ; 16.32389° ИГД / 46.828472; 16.32389
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаХодош
Површина
 • Вкупна12,51 км2 (4,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000258000000258 м
Население (2020)
 • Вкупно271
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9205

Ходош (словенечки: Hodoš) — населба во Општина Ходош во источна Словенија. Населбата е центар на општината Ходош. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.