Кројцфелд-Јакобова болест

Од Википедија — слободната енциклопедија
MRI на спорадични CJD
MRI на спорадични CJD

Кројцфелд–Јакобова болест е фатално дегенеративно заболување на мозокот.[1][2] Раните симптоми вклучуваат проблеми со меморијата, промени во однесувањето, слаба координација, и визуелно нарушување.[1] Подоцна се јавуваат деменција, неволеви движења, слепило, слабост и кома.[1] Околу 70% од пациентите умираат после една година од поставување на дијагнозата.[1]

Болеста ја предизвикуваат белковини познати како приони.[3]

Не постои специфичен третман за болеста.[1] Опиоидите може да помогнат при болка, а клоназепамот или натриум валпроатот може да помогнат кај неволеви движења.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Creutzfeldt–Jakob Disease Fact Sheet | National Institute of Neurological Disorders and Stroke“. NINDS. March 2003. Архивирано од изворникот на 4 July 2017. Посетено на 16 July 2017.
  2. „Creutzfeldt-Jakob Disease, Classic (CJD)“. CDC. 2 October 2018. Посетено на 21 November 2018.
  3. „Creutzfeldt-Jakob Disease, Classic (CJD) | Prion Diseases | CDC“. www.cdc.gov (англиски). 1 February 2019. Посетено на 17 June 2019. Classic CJD is a human prion disease

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори