Кристин Крук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристин Крук
Kristin Kreuk by Gage Skidmore 3.jpg
Кристин Креук на Стрип Кон Интернешнл во 2013 година во Сан Диего
Роден(а)Кристин Лора Крук
ЗанимањеГлумица
Активен2001 – сè уште

Кристин Лора Крук (англиски: Kristin Laura Kreuk) (родена на 30 декември, 1982) е канадска глумица. Најдобро е позната по нејзините улоги го канадската телевизиска серија Еџмонт, американската телевизиска серија Смолвил во која настапува како Лана Ленг[1] и филмот Уличен тепач: Легендата на Чан-Ли.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kristin Kreuk cast bio on The CW Archived 2009-02-17 на Wayback Machine; URL accessed November, 2006.