Прејди на содржината

Кристина Инјесдотер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минијатура на Кристина од 16 век на нејзината смртна постела (горе лево) со сопругот Мстислав I до неа

Принцезата Кристина Ингесдотер од Шведска ( шведски : Kristina Ingesdotter ) (11 век - 18 јануари 1122) била шведска принцеза и принцеза на Велики Новгород, Ростов и Белгород, по брак со Големиот кнез Мстислав I од Киев .

Живот[уреди | уреди извор]

Кристина била ќерка на шведскиот крал Инге Постариот и на кралицата Елена .[1] Хелена била сестра на Блот-Свен, кралот на Шведска. Таа веројатно била најстарата од трите кралски ќерки, омажена пред нејзините сестри Маргарет и Кетрин.

Кристина била мажена за Мстислав, кој бил принц на Велики Новгород, Ростов и Белгород за време на нивниот брак, со што и ги давал еквивалентни титули. Според Василиј Татишчев, тие се венчале во 1095 година. Полскиот историчар Дариуш Дабровски изјавил дека Татишчев не се базирал на сигурен извор. Кристина се омажила за Мстислав помеѓу 1090 и 1096 година.[1]

Личниот печат на Кристина е пронајден од археолозите, на кој е прикажана жена со круна и ореола на светица и натпис „Света Кристина“ на грчки јазик.[2] Се претпоставува дека принцезата Кристина била прикажана како Света Кристина во црквата Нередица, што е протолкувано како знак дека можеби била обожувана како локална светица.[3]

Нејзиниот татко, кралот Инге Постариот, починал во 1110 година, а на шведскиот престол го наследиле неговите внуци. Живеејќи во Русија, Кристина била во Шведска сметана за премногу далеку за да и се даде дел во наследството на нејзиниот татко, оставајќи ги само нејзините помлади сестри, кралицата Маргарет Фредкула од Данска и Кетрин Ингесдотер од Шведска како наследници на нивниот татко.[4] Сепак, познато е дека Маргарет го споделила своето наследство со нејзината внука Ингрид во Норвешка, и нејзината внука Ингеборг во Данска, давајќи им по четврти: Ингеборг била ќерка на Кристина и единственото од нејзините деца што живеело во Скандинавија. Таа живеела во Данска по бракот со данскиот принц неколку години подоцна, што може да се смета како удел во наследството по нејзината мајка Кристина.[4]

Кристина починала на 18 јануари 1122 година.[1] Три години по нејзината смрт, нејзиниот сопруг Мстислав станал Големиот кнез на Киев.

Проблем[уреди | уреди извор]

Кристина и Мстислав имале десет деца:

 1. Ингеборг од Киев, се омажи за Кануте Лавард од Јитланд и беше мајка на Валдемар I од Данска
 2. Малмфред, оженет со (1) Сигурд I од Норвешка ; (2) Ерик II од Данска
 3. Еупраксија, се омажила за Алексиј Комнен, син на Јован II Комнин
 4. Всеволод од Новгород и Псков
 5. Марија Мстиславна од Киев, се омажила за Всеволод II од Киев
 6. Изиаслав II од Киев
 7. Ростислав од Киев
 8. Свјатополк од Псков
 9. Рогнеда, се омажи за Јарослав од Волинија
 10. Ксенија, се омажи за Бријачислав од Изјаслав

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. 1,0 1,1 1,2 Dąbrowski, Dariusz (2008). Genealogia Mścisławowiczów. Pierwsze pokolenia (do początku XIV wieku). Kraków: Avalon. стр. 78–79. ISBN 978 83 60448 54 0. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Dabrowski80“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. Янин В. Л. Актовые печати Древней Руси. Х-XV вв. Т. 1. — М.: Наука, 1970.
 3. Murjāņi MF K symbolism Nereditskoy målning // Kultur av medeltida Ryssland. - M., 1974.
 4. 4,0 4,1 Kungagravar och medeltidshistoria, Beckman, Natanael, Fornvännen 22-47, 1921