Кременчук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кременчук
Кременчук
Знаме на Кременчук КременчукГрб на Кременчук Кременчук
Карта на Украина каде е означен Кременчук
Карта на Украина каде е означен Кременчук
Координати: 49°4′47″N 33°25′57″E / 49.07972° СГШ; 33.43250° ИГД / 49.07972; 33.43250
Држава Украина
ОбластПолтавска област
Основан1571
Реони
Управа
 • ГрадоначалникМалецкий Виталий Алексеевич
Површина
 • Вкупна109 км2 (42 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно225,216[1]
 • Густина2.460/км2 (6,400/ми2)
Поштенски број39600-39689
Повик. бр.+380 536(6)
Мреж. местоkremen.gov.ua

Кременчук е важен индустриски град во централна Украина, сместен на брегот на реката Днепар. Зафаќа површина од 96 км2 и има 225.216 жители. Збратимен е со македонскиот град Битола.

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України на 1 січня 2015 року»,  — Київ, Державна служба статистики України, 2015