Крајпау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крајпау
Градски дел во Лојна
Грб на Крајпау
Крајпау is located in Германија
Крајпау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 87 м
Население 337  (31 декември 2006)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06231
Повик. бр. 03462
Координати 51°19′59″N 12°3′0″E / 51.33306° N; 12.05000° E / 51.33306; 12.05000Координати: 51°19′59″N 12°3′0″E / 51.33306° N; 12.05000° E / 51.33306; 12.05000

Крајпау — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009 е дел од градот Лојна.