Кошон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кошон
Наречен и: Остров на свињите
Ile aux Cochons.jpg
Сателитска снимка на островот
Географија
МестоИндиски Океан
Координати46°06′S 50°14′E / 46.100° S; 50.233° E / -46.100; 50.233
АрипелагКрозеови Острови
Површина67 км2
Должина10 км
Ширина9 км
Највисоко издигнување770 м
Највисока котаМон Ришард-Фој
Управување
Демографија
Население0


Кошон (француски: Île aux Cochons) или Остров на свињите е ненаселен остров во Индискиот Океан, дел од групата на Крозеови Острови. Во рамките на архипелагот, островот е трет најголем остров со вкупна површина од 67 километри квадратни. Административно, островот е дел од Француските јужни и антарктичи земји.

Географија[уреди | уреди извор]

Кошон е најзападен остров во архипелагот. Кошон е на 30 километри северозападно од островот Пингуин и на 15 километри југозападно од островот Апотр. островот всушност е еродирана вулканска купола и неактивен кратер. брегот на островот е составен делумно од ниски сртови. На островот има животни кои не се автохтони, донесени се, и такви се мачките, глувците и стаорците. На островот биле донесени и свињи, од кои потекнува името, но тие биле искоренети. На островот нема конструкции направени од човек и ретко е посетен од луѓе.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Weimerskirch, Henri; Bouard, Fabrice Le; Ryan, Peter G.; Bost, C. A. (August 2018). „Massive decline of the world's largest king penguin colony at Ile aux Cochons, Crozet“. Antarctic Science (англиски). 30 (4): 236–242. doi:10.1017/S0954102018000226. ISSN 0954-1020.

Координати: 46°06′S 50°14′E / 46.100° S; 50.233° E / -46.100; 50.233