Кошаркарски сојуз на Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошаркарски сојуз на Словенија
СпортКошарка
ЈурисдикцијаСловенија
КратенкаКСС/KZS
Основана1950; пред 74 години (1950)
ПрипадностФИБА
Регионална припадностФИБА Европа
СедиштеЉубљана
ПретседателМатеј Ерјавец
Заменет одКошаркарски сојуз на Југославија (1948–1992)
Службено мрежно место
kzs.si
Словенија

Кошаркарски сојуз на Словенија (словенечки: Košarkarska zveza Slovenije), познат и како Кошаркарска федерација на Словенија, ― управно тело на кошарката во Словенија. Основана е во 1950 година како членка на поголемата Кошаркарскиот сојуз на Југославија. Во 1992 година, КСС самостојно се приклучила на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА).

Кошаркарскиот сојуз на Словенија управува со машката репрезентација на Словенија и женската репрезентација на Словенија. Тие организираат државни натпревари во Словенија, и за машката и за женската сениорска екипа и за младинските кошаркарски репрезентации.[1]

Највисоката професионална лига организирана од ова управно тело е Првата словенечка кошаркарска лига.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Slovenia FIBA Europe“. eurobasket.com. Посетено на 24 ноември 2023.
  2. „Slovene Professional league“ (словенечки). Архивирано од изворникот на 2023-05-30. Посетено на 24 ноември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]