Костинброд

Координати: 42°48′36.47″N 23°13′0.45″E / 42.8101306° СГШ; 23.2167917° ИГД / 42.8101306; 23.2167917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Костинброд
Костинброд
град
Костинброд is located in Бугарија
Костинброд
Костинброд
Местоположба на Костинброд во Бугарија
Координати: 42°48′36.47″N 23°13′0.45″E / 42.8101306° СГШ; 23.2167917° ИГД / 42.8101306; 23.2167917
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаКостинброд
Управа
 • ГрадоначалникТрајко Младенов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна41,41 км2 (15,99 ми2)
Надм. вис.&10000000000000548000000548 м
Население (2022)
 • Вкупно12,338
 • Густина300/км2 (770/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2230
Повик. бр.+359 0721
Мреж. местоkostinbrod.bg

Костинброд (бугарски: Костинброд) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Костинброд во Софиската Област. Има население од околу 12.338 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на околу 19 километри северозападно од главниот град Софија, 10 километри од Божуриште и 20 километри од Сливница, во Софиската Котлина. Низ него минуваат две реки: во северниот дел – реката Блато, а во јужниот дел – реката Белица, притоки на реката Искар.

Историја[уреди | уреди извор]

Реонот на денешен Костинброд бил познат по своите минерални води уште од римско време. Јужно од него на неговата периферија минувал античкиот римски пат Via militaris до Константинопол. Во локалитетот „Изворо“, спроти денешната фабрика на Кока-Кола, постоела римска бања, чии остатоци се видливи и денес.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]