Божуриште

Координати: 42°45′45.77″N 23°11′55.85″E / 42.7627139° СГШ; 23.1988472° ИГД / 42.7627139; 23.1988472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Божуриште
Божурище
град
Централниот плоштад во Божуриште
Централниот плоштад во Божуриште
Божуриште is located in Бугарија
Божуриште
Божуриште
Местоположба на Божуриште во Бугарија
Координати: 42°45′45.77″N 23°11′55.85″E / 42.7627139° СГШ; 23.1988472° ИГД / 42.7627139; 23.1988472
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаБожуриште
Управа
 • ГрадоначалникГеорги Димов (Движење „Ѓурѓовден“)
Површина
 • Вкупна0 км2 (0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000573000000573 м
Население (2022)
 • Вкупно5,938
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2227
Повик. бр.+359 07112
Мреж. местоbozhurishte.bg

Божуриште (бугарски: Божурище) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Божуриште во Софиската Област. Има население од околу 5.938 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 573 метри надморска височина во западниот дел на Софиското Поле, 13 километри северозападно од центарот на Софија и 16 километри југоисточно од Сливница. Се појавил на крајот на 19 век околу военен објект врз земјиштето на блиското село Гурмазово, а неговата населба „Максим Горки“ врз земјиштето на селото Пролеша.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Почетокот на град Божуриште како населба е во 1897 година, кога на земјиштето на селото Гурмазово бил создаден коњски комплекс за потребите на бугарската војска. Околу него постепено почнале да се градат приватни и државни објекти и така настанала денешната населба. Таа била наречена „Божуриште“ поради многуте диви божури во ливадите околу неа. На 15 август 1997 година за 100-годишнината од основањето селото Божуриште било прогласено за град.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Божуриште се наоѓа во земјиштето на селото Гурмазово.
  3. Божурище Архивирано на 18 август 2022 г. – справка от Национален регистър на населените места на НСИ (бугарски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]