Сливница (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Сливница,
Бугарија Бугарија

Сливница

Сливница

Област

Софиска

Општина

Сливница

Население

7 901
(според 2007)

Регистарска ознака

СО (BG)
Градоначалник Георги Георгиев
Надморска височина 500 м
Портал http://www.sofoblast.government.bg/municipalities.php?id=slivnitsa/
Координати: 42° 51′ С, 23° 2′ И

Сливница (бугарски: Сливница) е град вo Западна Бугарија. Се наоѓа во Софиската област, на 20 km од Софија, во близина на градот Костинброд близу до границата со Србија. Сливница е административен центар на истоимената општина.

Познат е по тоа што овде бугарската војска ја има извојувано големата победа против српската во Српско-бугарската воjна од 1885 година. Денес во Сливница живеат околу 7.900 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]