Сливница (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сливница
Сливница
град
Поглед на Сливница
Грб на Сливница
Сливница is located in Бугарија
Сливница
Сливница
Местоположба на Сливница во Бугарија
Координати: 42°51′5.55″N 23°2′17.92″E / 42.8515417° СГШ; 23.0383111° ИГД / 42.8515417; 23.0383111Координати: 42°51′5.55″N 23°2′17.92″E / 42.8515417° СГШ; 23.0383111° ИГД / 42.8515417; 23.0383111
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаСливница
Управа
 • ГрадоначалникВаско Стоилков (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна42,86 км2 (16,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000525000000525 м
Население (2022)
 • Вкупно7,055
 • Густина160/км2 (430/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+359 0727
Мреж. местоslivnitsa.bg

Сливница (бугарски: Сливница) е град во Западна Бугарија, административен центар на општината Сливница во Софиската област. Има население околу 7.005 жители (2022).

Познат е по тоа што овде бугарската војска ја има извојувано големата победа против српската во Српско-бугарската воjна од 1885 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Сливница се наоѓа во северозападниот дел на Софиската котлина, на 32 километри од Софија и 25 километри од границата со Србија.

Галерија[уреди | уреди извор]