Корг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корг Полy-800 синтисајзер
Корг Кронос X 88 работна станица

Корг е јапонски произведувач на електронски музички инструменти. Фирмата е основана во 1962 од Кутом Като и Тадаши Осанаи а најзначаен производ бил секвенцерот „Корг М1“ кој се произведувал во 19881994. Биле продени 250.000 парчиња од тој модел.[1] кој важи за најпродаван синтисајзер воопшто.[1] Освен тој фирмата произведува и многу други модели

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Colbeck Julian Korg M1 http://www.emusician.com/gear/0769/korg-m1/145257 2001-06-01 | datum přístupa = 2012-11-03 emusician.com jezik = engleski

Надворешни врски[уреди | уреди извор]