Прејди на содржината

Корапски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корапски јазици
Географска
распространетост:
Нова Гвинеја
Класификација:австронезиски
Гранки:

Корапските јазици сочинуваат јазична група која е дел од западноокеанските јазици од семејството на австронезиски јазици.

Класификација[уреди | уреди извор]

Оваа група е составена од следниве јазици:[1]

корапски (3)
аропско-локепски јазик
карнајски јазик
маласангански јазик

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]