Прејди на содржината

Кондовска криза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кондовска криза
Датум Прва криза: 1 јули – декември 2004
Втора криза: 2 февруари – август 2005
Место Кондово, Македонија
Исход Победа на македонската полиција[1][2][3][4][5]
Територијални
промени
Македонската полиција ја вратила контролата врз Кондово откако групата била разоружана[10][11][12]
Завојувани страни
 Македонија Албанска национална армија
Команданти и водачи
Силјан Аврамовски
Љубомир Михајловски
Агим Красниќи зароб.[3][4]
Лирим Јакупи
Вклучени единици
Македонска полиција Група Красниќи
Сила
Непознат 80 терористи[13]
Жртви и загуби
4 заробени и претепани полицајци (Подоцна ослободени) Десетици заробени

Кондовска криза — настан во селото Кондово, Македонија, кога вооружена група млади етнички Албанци, наводно поранешни герилци на Ослободителната народна армија (ОНА), го заземала селото Кондово, предградие на главниот град Скопје, наведувајќи ги лошите услови и репресијата од државните власти како главна причина. Новата повеќе-етничка владина коалиција го омаловажила инцидентот, наведувајќи дека тоа е месен проблем што произлегува од бавното спроведување на мировниот договор по Судирот во 2001 година, додека некои опозициски партии повикале на „силна акција“.[3][4][14]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Во Кондово веќе нема вооружени лица“. time.mk. Посетено на 6 јануари 2024. Во Кондово веќе не можат да се забележат вооружени и униформирани лица. По вчерашната парада на лидерите на ДПА и ДУИ во селото веќе нема тензија, но според извори од селото, процесот на убедување дека политичките методи се единствено решение за проблемите продолжува и понатаму. Armed and uniformed persons can no longer be seen in Kondovo. After yesterday's parade of the leaders of DPA and DUI, there is no tension in the village, but according to sources from the village, the process of convincing that political methods are the only solution to the problems continues.
 2. „Красниќи ќе се врати во Кондово“. Time.mk. Посетено на 6 јануари 2024. Агим Красниќи и Лирим Какупи - Нацист не се во Кондово, ниту пак во Македонија. Тие пристигнаа во Косово. Беше прифатено нивното барање да не се гонат, во замена за нивно заминување од селото Agim Krasniqi and Lirim Kakupi - Nazis are not in Kondovo, nor in Macedonia. They arrived in Kosovo. Their request not to be prosecuted was accepted, in exchange for their departure from the village
 3. 3,0 3,1 3,2 „Ex-Guerrilla Arrested in Macedonia Vote Violence - Europe - Around the globe - World“. Dalje.com. 2008-06-01. Архивирано од изворникот на 2015-02-11. Посетено на 6 јануари 2024.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Macedonian News: Attempt at Agim Krasniqi's life reported“. Vmacedonianews.com. 2007-07-17. Посетено на 6 јануари 2024.
 5. https://iwpr.net/global-voices/albanian-gunmans-release-sparks-fury-macedonia
 6. „Во Кондово веќе нема вооружени лица“. time.mk. Посетено на 6 јануари 2024. Во Кондово веќе не можат да се забележат вооружени и униформирани лица. По вчерашната парада на лидерите на ДПА и ДУИ во селото веќе нема тензија, но според извори од селото, процесот на убедување дека политичките методи се единствено решение за проблемите продолжува и понатаму. Armed and uniformed persons can no longer be seen in Kondovo. After yesterday's parade of the leaders of DPA and DUI, there is no tension in the village, but according to sources from the village, the process of convincing that political methods are the only solution to the problems continues.
 7. „Красниќи ќе се врати во Кондово“. Time.mk. Посетено на 6 јануари 2024. Агим Красниќи и Лирим Какупи - Нацист не се во Кондово, ниту пак во Македонија. Тие пристигнаа во Косово. Беше прифатено нивното барање да не се гонат, во замена за нивно заминување од селото Agim Krasniqi and Lirim Kakupi - Nazis are not in Kondovo, nor in Macedonia. They arrived in Kosovo. Their request not to be prosecuted was accepted, in exchange for their departure from the village
 8. https://iwpr.net/global-voices/albanian-gunmans-release-sparks-fury-macedonia
 9. http://www.mediafaxfoto.ro/Preview.aspx?Id=927031
 10. „Во Кондово веќе нема вооружени лица“. time.mk. Посетено на 6 јануари 2024. Во Кондово веќе не можат да се забележат вооружени и униформирани лица. По вчерашната парада на лидерите на ДПА и ДУИ во селото веќе нема тензија, но според извори од селото, процесот на убедување дека политичките методи се единствено решение за проблемите продолжува и понатаму. Armed and uniformed persons can no longer be seen in Kondovo. After yesterday's parade of the leaders of DPA and DUI, there is no tension in the village, but according to sources from the village, the process of convincing that political methods are the only solution to the problems continues.
 11. „Красниќи ќе се врати во Кондово“. Time.mk. Посетено на 6 јануари 2024. Агим Красниќи и Лирим Какупи - Нацист не се во Кондово, ниту пак во Македонија. Тие пристигнаа во Косово. Беше прифатено нивното барање да не се гонат, во замена за нивно заминување од селото Agim Krasniqi and Lirim Kakupi - Nazis are not in Kondovo, nor in Macedonia. They arrived in Kosovo. Their request not to be prosecuted was accepted, in exchange for their departure from the village
 12. https://iwpr.net/global-voices/albanian-gunmans-release-sparks-fury-macedonia
 13. „Macedonian Opposition Parties Cry Foul Over Government's Handling of Armed Standoff“. SETimes.com. 2005-09-29. Посетено на 2011-04-17.
 14. „Nationalism Still a Threat in Macedonia“. The New York Times. Посетено на 6 јануари 2024.