Комичари (филм од 1967)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Комичари“ (англиски: The Comedians) — филм на режисерот Питер Гленвил (Peter Glenville) од 1967 година. Филмот е заснован врз истоимениот роман на Грем Грин (Graham Greene), кој е автор на сценариото. Главните улоги ги играат: Ричард Бартон (Richard Burton), Елизабет Тејлор (Elizabeth Taylor) и Алек Гинис (Alec Guinness).[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Циничен сопственик на хотел во Хаити, по потекло Велшанин, одржува тајна љубовна врска со сопругата на еден дипломат за време на владеењето на диктаторот Дивалје...

Наводи[уреди | уреди извор]