Кожара

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кожара (српски : Кожара) е речен остров (ада) во Србија, кој се наоѓа на левиот брег на Дунав . Кожара е дел од самиот град Белград и припаѓа на белградската општина Палилула.

Опис[уреди | уреди извор]

Кожара се наоѓа во Банат делот на општина Палилула меѓу Дунав и канал Jojkićev Dunavac, завршувајќи дел од Vizelj поток во Pančevački Рит (Малку Дунав Jojkić, наречен така по поранешниот градоначалник на Белград, Ѓурица Јојкиќ ). Кожара зафаќа површина од 0,44 kм² .

Островот е поплавен, целосно покриен со шума и без постојано население. На устието на Јојкиќев Дунавац во Дунав, преку Кожара, се наоѓа викенд-населбата Мика Алас . На островот се наоѓаат неколку постојани издолжени мочуришта.

Кожара претставува оаза на ненарушен природен живот, иако е оддалечен само 600 метри од старото јадро на Белград (населбата Дорќол, веднаш преку Дунав). И покрај ова, во 2005 година, градската влада на Белград објави дека Кожара е најверојатната локација на идниот многу зголемен полувештачки остров замислен како близнак на Велико Ратно Острво, исто така на Дунав, но на околу 800 метри југозападно. За разлика од Велико Ратно Острво кое е заштитено со закон и е забрането какво било човечко мешање, идната Кожара (најверојатно со сменето име; привременото име засега е Чапља ) се проектира како остров- аква парк и главна туристичка атракција. Сепак, од август 2006 година не е започната работа на овој проект.

Наводи[уреди | уреди извор]

44°50′17″N 20°27′19″E / 44.83806° СГШ; 20.45528° ИГД / 44.83806; 20.4552844°50′17″N 20°27′19″E / 44.83806° СГШ; 20.45528° ИГД / 44.83806; 20.45528