Прејди на содржината

Книжевен музеј Петофи

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Книжевен музеј Петофи
Карта

Литературниот музеј Петофи е главен унгарски музеј во Будимпешта. Основана е во 1954 година, како организација наследничка на куќата Петофи.[1] Именуван е во чест на споменот на Шандор Петефи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Petőfi Literary Museum (Petőfi Irodalmi Múzeum)“. www.annalindhfoundation.org. Anna Lindh Foundation. Посетено на 21 November 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]