Клуч 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клуч 1 (U+2F00)
(U+4E00) „еден“
Макед. транс.:ји
Пинјин:
Јејлски кантонски:yat1
Хирагана:いち ichi
Канџи:一 ichi
Хангул:한 han
Синокорејски:일 il
Анимација на потезниот редослед
Потезен редослед на знакот

Клуч 1 (радикал 1) со значење еден — прв од 6-те Кангсиеви клучеви сочинети од еден потег (ги има вкупно 214).

Под заглавието на овој клуч во Кангсиевиот речник се водат 42 знаци.[1] Целиот речник содржи 49.030 знаци.

永 (永字八法, јунгѕебафа)

Во овој случај, клучот 1 се нарекува 橫 (хенг, „легнат“) е еден од осумте начела на (永字八法, јунгѕе бафа), кој претставува основа за кинескиот краснопис.

Знаци со клучот 1[уреди | уреди извор]

Потези Знак
без допол. потези
1 допол. потег 丁 丂 丄 丅 丆
2 допол. потега 万 丈 下 丌 与
3 допол. потези 不 丏 丐 丑 丒 专
4 допол. потези 且 丕 世 丘 丙 业 丛 东 丝
5 допол. потези 丞 丟 丠 両
6 допол. потези 丣 两 严
7 допол. потези 並 丧

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Unihan data for U+4E00“. Unicode Consortium. Посетено на 26 March 2011.
  • Fazzioli, Edoardo (1987). Chinese calligraphy : from pictograph to ideogram : the history of 214 essential Chinese/Japanese characters. calligraphy by Rebecca Hon Ko. New York: Abbeville Press. ISBN 0-89659-774-1.
  • Li, Leyi (1993). Tracing the Roots of Chinese Characters: 500 Cases. Beijing. ISBN 978-7-5619-0204-2.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Стилови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]