Кинески синдром

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Кинески синдром“ (англиски: The China Syndrome) — филм на режисерот Џејмс Бриџис (James Bridges) од 1979 година. Автори на сценариото се Мајк Греј и Т.С. Кук, а главните улоги ги играат: Џејн Фонда, Џек Лемон и Мајкл Даглас. Филмот бил номиниран за „Оскар“ во неколку категории.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Амбициозната новинарка Кимберли Велс (ја игра Фонда) и снимателот Ричард Адамс се случајни сведоци на дефект во една атомска централа. На почетокот, Кимберли сака да ја извести целата јавност...

Наводи[уреди | уреди извор]