Кечлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кечлиц
Градски дел во Лојна
Грб на Кечлиц
Кечлиц is located in Германија
Кечлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 109 м
Население 927  (31 декември 2006)
 - Густина 185 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06254
Повик. бр. 034638
Портал www.koetschlitz.de
Координати 51°21′0″N 12°10′0″E / 51.35000° СГШ; 12.16667° ИГД / 51.35000; 12.16667Координати: 51°21′0″N 12°10′0″E / 51.35000° СГШ; 12.16667° ИГД / 51.35000; 12.16667

Кечлиц е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009 е дел од градот Лојна.