Керолов дијаграм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kerolov dijagram ednostaven w.svg
Керолов дијаграм со еден услов.

Во математиката, Керолов дијаграм е дијаграм [1] за групирање на предмети во да/не категории. Предметите припаѓаат во една од двете категории, односно или ја имаат карактеристиката (да) или ја немаат карактеристиката (не).

Користење[уреди | уреди извор]

Kerolov dijagram 2d.svg
Керолов дијаграм со два услови.

Сите предмети под набљудување, т.е. U=универзалното множество, се дадени во кутиите во дијаграмот. Во дадените примери, U={1,2,3,...,24,25}. (Види и Венов дијаграм.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sun-Joo Shin & Oliver Lemon (2001-2008). "Diagrams". In: The Stanford Encyclopedia of Philosophy Fall 2008 Edition, Edward N. Zalta (ed.)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • "Carroll Diagrams" (англиски). University of Cambridge, nrich.org. 2014. Посетено на јуни 2014. Check date values in: |accessdate= (help) интерактивен
  • "Наставна програма по Математика за I одделение 2014" (PDF). БРО МКД. Посетено на јуни 2014. Check date values in: |accessdate= (help)