Кепон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кепон
Chlordecone.png
Chlordecone Kepone 3D.png
Назнаки
143-50-0 X mark.svgН
ChemSpider 293
Jmol-3D слики Слика
PubChem 299
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 1,6 g/cm3
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Кепонот (познат и под називот хлордекон, е канцерогена супстанца[1] и инсектицид кој се користел во периодот од 1966 до 1975 за заштита од мравки и лебарки.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]