Прејди на содржината

Кемпбелови Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на Кемпеловите Острови во однос на Нов Зеланд и другите надворешни острови

Кемпбеловите Острови (англ. Campbell Islands) се група подантарктички острови кои му припаѓаат на Нов Зеланд. Архипелагот зазема вкупна површина од 113,31 км2 и се состои од поголемиот Кемпбелов Остров (112,68 км2) и неколку помали островчиња, од кои попознати се Дент (0,23 км2), Островот на Жанета Марија (0,11 км2), Фоли, Жакмаровиот Остров (0,19 км2) и островот Моноваи (0,08 км2)1. Од еколошки аспект, тие претставуваат дел од екорегионот на т.н. подантарктичка островска тундра на Антиподите.

Ова островска група е една од петте подантарктички архипелази, заеднички прогласени за светско наследство на УНЕСКО.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Архипелагот се состои од следниве острови:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

1[1] Архивирано на 16 октомври 2008 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]