Ка Ји Кристина Ли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ка Ји Кристина Ли (англиски: Ka Yee Christina Lee, р. 26 јануари 1964 во Хонгконг[1]) е професор по хемија и проректор за академски прашања на Чикашкиот универзитет.[2] Таа работи на биофизика на мембрани, вклучувајќи проблематики како заемодејство на протеини и липиди, Алцхајмеровата болест и респираторниот дистрес синдром. Таа е член на Американскиот институт за медицинско и биолошко инженерство[3] и на Американското физичко друштво.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CV на Ка Ји Кристина Ли“ (PDF). Lee Lab @ UChicago. Посетено на 21 јуни 2020.
  2. „Ka Yee C. Lee appointed provost of University of Chicago“. University of Chicago News (англиски). Посетено на 2020-06-22.
  3. „Fellow Directory - AIMBE“ (англиски). Посетено на 2020-06-22.
  4. „APS Fellow Archive“. www.aps.org (англиски). Посетено на 2020-06-22.