Каџаксејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каџаксејски јазик
Застапен воЧад
Подрачјеисток
Говорници(10,000 во 1983 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ckq

Каџаксејскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1983 година, јазикот го зборувале околу 10.000 луѓе. Јазикот се зборува јужно и југоисточно од Ам Дам во регионот Сила во Чад. За јазикот нема забележано дијалекти и највисок степен на употреба има во кантонот Каџаксе. Јазикот не е пишан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Каџаксејски јазик на „Етнолог“.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Alio, Khalil. 2004a. Préliminaires à une étude de la langue kajakse d'Am-Dam, de toram du Salamat, d'ubi du Guéra et de masmaje du Batha-Est (Tchad). In: Gábor Takács (ed.), Egyptian and Semito-Hamitic (Afro-Asiatic) studies: in memoriam W. Vycich,. 229–285. Leiden: Brill.
  • Doornbos, Paul, and M. Lionel Bender. 1983. Languages of Wadai-Darfur. In: M. Lionel Bender (ed.), Nilo-Saharan Language Studies, 43–79. African Studies Center, Michigan State University.
  • Marti, Marianne, Calvain Mbernodji, and Katharina Wolf. 2007. L'enquete sociolinguistique des langues Birguit - Kadjakse - Masmedje du Tchad. SIL Electronic Survey Reports 2007-018. Dallas: SIL International. Online: http://sil.org/silesr/abstract.asp?ref=2007-018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]