Кајсери Ерџијеспор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турција Кајсери Ерџијеспор
Целосно име Суат Алтин Иншаат Кајсери Ерџијеспор
Основан 1 јуни 1966
Стадион Стадион Кадир Хас
Кајсери, Турција
(Капацитет: 32,864)
Сопственик Турција Зија Ерен
Тренер Турција Мехмет Ездилек
Лига Турска Супер лига
2013–14 Турска Супер лига, 2-ри
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Суат Алтин Иншаат Кајсери Ерџијеспор, попознат како Ерџијеспор или Кајсери Ерџијеспор е турски фудбалски клуб од градот Кајсери кој моментално се натпреварува во Турската Супер лига.